Baltic Film Prize for a Nordic Feature Film

In 1991, filmmakers from the Baltic States created a film prize for an outstanding feature film from the Nordic countries. Since 2017, the prize is endowed, from 2023 onwards with 5,000 Euros.

Jury 2023

  • Piret Tibbo-Hudgins (EE)

    producer of feature films and documentaries, music producer and journalist, 2013-2023 head of production at Estonian Filminstitute, representing Estonia in the Board of Eurimages, CEO Estonian Film Industy Cluster, teaches dramatury at University of Tallinn

  • Inga Blese (LV)

    since 2018 head of production & development at National Film Centre of Latvia, 10+ years experience as programmer at State Culture Capital Foundation of Latvia

  • Irma Šimanskyte (LT)

    since 2015 head of film production at Lithuanian Film Centre, before that four years in Italy as delegate of culture

Award Winners

2023
Stille Liv / The Quiet Migration
Malene Choi, Denmark 2023

2022
Vanskabte Land / Volaða land Godland 
Hlynur Pálmason, Dänemark / Island / Frankreich / Schweden 2022

2021
The Blind Man Who Did Not Want To See Titanic / Sokea mies, joka ei halunnut nähdä Titanicia
Teemu Nikki, Finnland 2021

2020
Gesellschaftsspiele / Seurapeli / Games People Play
Jenni Toivoniemi, Finnland 2020

2019
Sons of Denmark / Danmarks sønner / Sons of Denmark 
Ulaa Salim Dänemark 2019 

2018
Gegen den Strom / Kona fer í stríd / Woman at War
Benedikt Erlingsson, Island/Frankreich/Ukraine 2018

2017
Thelma / Thelma / Thelma
Joachim Trier, Norwegen 2017

2016
Der glücklichste Tag im Leben des Olli Mäki / Hymyilevä Mies / The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
Juho Kuosmanen, Finnland 2016

2015
Sture Böcke / Hrútar / Rams
Grímur Hákonarson, Island/Dänemark 2015

2014
Schwedenbastard / Svenskjævel / Underdog
Ronnie Sandahl, Schweden 2014

2013
Wir sind die Besten / Vi är best / We are the Best
Lukas Moodysson, Sweden 2013

2012
Die Jagd / Jagten / The Hunt
Thomas Vinterberg, Dänemark 2012

2011
Ein anderer Weg / A annan veg / Either Way 
Hafsteinn G. Sigurdsson, Island / Iceland

2010 
Sound of Noise / Sound of Noise / Sound of Noise 
Ola Simonsson & Johannes Stjärne Nilsson, Schweden / Sweden 2010

2009 
Begegnungen / Kohtaamisia / Heartbeats 
Saara Cantell, Finnland / Finland 2009

2008 
Der Tanz / Dansen / Dancers 
Pernille Fischer Christensen, Dänemark / Denmark 2008

2007 
Den man älskar / Wen man liebt / To Love Someone 
Åke Sandgren, Schweden / Sweden 2007

2006 
Gymnaslærer Pedersen / Genosse Pedersen / Comrade Pedersen 
Hans Petter Moland, Norwegen / Norway 2006

2005 
Äideistä parhain / Beste Mutter / Mother of Mine 
Klaus Härö, Finnland /Finland

2004 
Lad de små børn / Lasset die Kinder / Aftermath 
Paprika Steen, Dänemark / Denmark

2003 
Salmer fra kjøkkenet / Kitchen Stories / Kitchen Stories 
Bent Hamer, Norwegen / Norway

2002 
Elsker dig for evigt / Open Hearts / Open Hearts 
Susanne Bier, Dänemark / Denmark

2001 
Et rigtigt menneske / Ein richtiger Mensch / Truly Human 
Åke Sandgren, Dänemark / Denmark

2000 
Trolösa / Faithless / Faithless 
Liv Ullmann, Schweden / Sweden

1999 
Mifune's sidste sang / Mifune / Mifune 
Søren Kragh-Jacobsen, Dänemark / Denmark

1998 
Festen / Das Fest / The Celebration 
Thomas Vinterberg, Dänemark / Denmark

1997 
Sairaan kaunis maailma / Freakin' Beautiful World / Freakin' Beautiful World 
Jarmo Lampela, Finnland / Finland

1996 
Breaking the Waves / Breaking the Waves 
Lars von Trier, Dänemark / Denmark

1995 
Eggs 
Bent Hamer, Norwegen / Norway

1994 
Bíódagar / Movie Days / Movie Days 
Fridrik Thór Fridriksson, Island / Iceland

1993 
Tuhlaajapoika / Der verlorene Sohn / The Prodigal Son 
Veikko Aaltonen, Finnland / Finland

1992 
Änglagård / Haus der Engel / House of Angels Colin 
Nutley, Schweden / Sweden

1991 
God afton, herr Wallenberg / Guten Abend, Herr Wallenberg / Good Evening, Mr. Wallenberg 
Kjell Grede, Schweden / Sweden